Co wybrać olej wosk czy lakier?
Zabezpieczanie podłogi drewnianej warstwami ochronnymi.
Istotna dla funkcjonalności posadzki odporność na uszkodzenia mechaniczne zależy w dużej mierze od rodzaju zabezpieczenia jej warstwy licowej. Najpopularniejszą formą jest pokrycie lakierem, które można wykonać w ramach montażu lub kupić podłogę wykończoną fabrycznie.
Pamiętajmy o tym, że sposób wykończenia powierzchni może podkreślić strukturę i charakter wybranego gatunku drewna lub te cechy stonować. Materiał jakim jest drewno sprawia, że niemożliwe jest uzyskanie identycznego efektu jak na oglądanych wcześniej próbkach. Dzięki temu każda podłoga ma niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju charakter.
Decydując się na zakup surowego materiału należy zabezpieczyć położoną podłogę, by dłużej nam służyła i cieszyła oczy. Metody zabezpieczania pozwalają zapobiec szybkiemu zużyciu i chronią podłogę przed szkodliwością czynników zewnętrznych.
Możemy wybrać jedną z poniższych metod:
zalety: bezproblemowa konserwacja i pielęgnacja, duża trwałość (przy odpowiednim doborze lakieru i odpowiedniej jego konserwacji), z naszego doświadczenia w mieszkaniach do 10 lat.
wady: „plastikowy" wygląd, widoczne zarysowania i wgniecenia powstałe podczas użytkowania, brak możliwości miejscowej naprawy, przy miejscowym przetarciu lakieru konieczność natychmiastowej renowacji całego pomieszczenia.
zalety: naturalny i żywy wygląd drewna z widoczną strukturą, bardziej odporne na zużycie, nie są śliskie, zdecydowanie mniej widoczne zarysowania, uszkodzenia, możliwość odświeżania parkietu przez okresową konserwacje, możliwość miejscowych napraw, okresowej renowacji.
wady: wymagana częstsza pielęgnacja i konserwacja, przyciemnia drewno (w stosunku do lakieru)