Jak prawidłowo dbać o parkiet?
Dobrze jest zabezpieczyć położoną podłogę, by dłużej nam służyła i cieszyła oczy.
Wszystkie metody zabezpieczania pozwalają zapobiec szybkiemu zużyciu i chronią podłogę przed szkodliwością czynników zewnętrznych. Robimy to lakierem, olejem lub woskiem. Nastpnie pilęgnujemy nakładając warstwy ochronne.
Podłogi drewniane z drewna litego jako produkt w 100% naturalny i higroskopijny reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno pobiera parę wodną i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy się gdy wilgotność powietrza spada.
Może się to objawić zmianą wymiaru i kształtu klepek, w efekcie powodować powstawanie szczelin i pęknięć gdy wilgotność powietrza jest za niska, lub wyłudkowaniem się gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka w dłuższym okresie czasu.
Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w powietrzu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45-60% wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok. 18-20ºC.
Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.
Właściwa eksploatacja podłogi drewnianej: